תהיי בָּאלעבָּאַסְטֵעַ

Description
Dalyan Kaunos Kaya Mezarları, Muğla, (Turkey)
Description
Description

מה זה בָּאלעבָּאַסְטֵעַ? ובכן, הביטוי במקור מיידיש, ומשמעותו “בעלת הבית”. הכוונה הייתה לעקרת הבית, המנצחת על מטלות הבית. בשטאטל היהודי לא התכוונו לתת משמעות פמיניסטית לביטוי. המילה אומצה לשימוש יומיומי בשפה העברית, וקיבלה משמעות רחבה יותר, כאשר הכוונה היא לאשה אסרטיבית שמנהלת את העניינים, ומסוגלת לגרום לדברים לקרות. בינינו? אני בעד. 

יחד עם המשמעות הפמיניסטית המתקדמת, הפוסט הזה נועד, בראש ובראשונה, להסביר למה כל כך חשוב שתהיי בעלת הבית על התוכן שלך. 

בתחילת ינואר השנה, כמה ימים לאחר המהומות בקפיטול שגבו את חייהם של 5 בני אדם, טוויטר הסירה את החשבון של טראמפ בגין הפרה של חוקי הפלטפורמה. בעקבותיה גם פייסבוק (ואינטסגרם, הרי מדובר באותו “בעל הבית”) הסירו את החשבון של טראמפ גם כן, בטענה להפרה של כללי הקהילה והסתה לאלימות. 
עד כאן הכל נשמע טוב ויפה, ועוד תאמרי לעצמך – טוב עשו תאגידי הטכנולוגיה הללו, שכן טראמפ ניצל לרעה את הבמה שניתנה לו. 
אבל המהלכים הללו למעשה הבהירו לי, מי בעל הבית האמיתי. לא נשיא ארה”ב, האזרח מספר 1 במעצמה הגדולה ביותר בעולם,מנהיג העולם החופשי, סמל הליברליזם הנאור. מסתבר שזה לא הוא, שמחזיק את האצבע על השאלטר. 

הרשתות החברתיות הן בעלות השליטה האמיתית של התוכן שמפורסם בהן. הן הבמה הגדולה ביותר בעולם, הרפסודה עליה אנחנו שטות בתוך אוקיינוס האנונימיות שהוא המציאות המתרחשת לנגד עינינו. ואם זה לא שותף ברשתות החברתיות, האם זה באמת קרה? 

המהלכים הללו הם הסיבה הראשונה שאני מזכירה לעצמי כל פעם מחדש, בבסיסו של פוסט זה שהכותרת שלו הוא – תהיי בָּאלעבָּאַסְטֵעַ. תהיי בעלת הבית. 

הרשתות החברתיות שכל כך התרגלנו אליהן, שקופות במסגרת שלהן, ומשכיחות מאיתנו את אמת פשוטה – אנחנו לכודות בתוכן, ואנחנו נתונות לשליטתן. את החוקים – הן קובעות. ואנחנו נרגיש את החוקים, מתי? ברגע שהן יחליטו שאנחנו מפירות אותם. ההחלטה הזו תהיה שרירותית, לא בטוח שנבין אותה. בהינף קליק יכולה אמזון לסגור חנויות שמספקות פרנסה, אינטסגרם ופייסבוק מחליטות בשרירותיות שהפרתן את אחד מכללי הקהילה, ולכי תדעי איזה כלל זה היה? חוסמים בלי הסבר ובלי יכולת לערער. 

ויותר גרוע מזה, יכול מאוד להיות שגם לא תהיה לכן גישה למידע שהיה שם – לתוכן, שאתן יצרתן. לסיפורים, למוצרים, לתמונות.

מה למדנו מזה? הנה לכן סיבה ראשונה למה תמיד כדאי שתהיו בעלות הבית של התוכן שלכן. בהינף קליק, יכול תאגיד התקשורת שאתן מתארחות בו להעיף אתכן החוצה, למנוע גישה לכל מה שעשיתן עד עכשיו והלכה למעשה, לחסל אתכן. אם צוקי הוא אלוהים, ופייסבוק היא השכינה, אז אתן רק אורחות בזכות בריאה, זכרו זאת והודו לה’ כי טוב. 

עוד חשוב לזכור שהרשתות החברתיות, עד כמה שהן פלטפורמות יציבות, קבועות, והקהל שוקק בהן, בסופו של יום גם הן גחמה אופנתית של הרגע. בבית הקברות של מרחבי המרשתת עוד זוכרים את מייספייס, גוגל פלוס, ולכו תדעו מי תגיע לשם מחר. 

אבל אלו לא הסיבות היחידות. כשאתן מתכננות את האסטרטגיה השיווקית שלכן, אתן יוצרות מסלול שהתוכן היוצא ממנו מושך קהל ומוביל את הקהל אל המקום שאתן מכוונות אותם. המטרה שלכן – להביא את הקהל אליכן לאתר. היכן הקהל נמצא? ברשתות החברתיות. אז נכון, נפרסם ברשתות החברתיות,  נעתיק את התוכן מהאתר שלנו אל הפלטפורמה הרלוונטית, נפתח חנות נוספת מעבר לחנות באינסטגרם/ פייסבוק/ אטסי ודומותיהם. בין אם יקראו את הפוסט באחת הפלטפורמות דוגמת מדיום או לינקדאין, או שישמעו את הפודקאסט בספוטיפיי או יראו את הסרטון בדף בטיקטוק, בסופו של יום – יהיה קישור לאן שהוא, לאתר שלכן, ממנו יוצאים כל התכנים הללו, והוא בעצם – המרחב שלכן. 

במרחב שלכם אתן קובעות את הכללים. תוכלו לפרסם כל אימת שתרצו (אם כי אני ממליצה לפרסם בעקביות ובזמנים קבועים);  אתן משלבות וידאו או אודיו מתי שמתאים לכן, אתן לא כפופות לכללים או להאשתגים, אתן יכולות לכתוב היום 500 מילה ומחר משפט אחד. אתן יכולות להטמיע תכנים שלכן או של אחרים מהרשתות החברתיות, בתוך מסגרת מותאמת. החופש הזה לקבוע לעצמכן את הכללים, ליצור את הקומפוזיציה של הדף שלכן, לנהל את התוכן שלכן – החופש הזה אין לו מחיר. ובנימה מעשית, החופש הזה מאפשר לכן לבנות אסטרטגיה מדויקת לצרכים שלכן, או פשוט להתפרע באופן יצירתי. הכל הולך.

תרשו לי להוסיף כמה מלים על אופטימיזציה למנועי חיפוש: יש חשיבות מקצועית ואסטרטגית לכך שבחיפוש השם שלכן התוצאה הראשונה תהיה לאתר שלכן, לדומיין בבעלותכן, ולא לפרופיל שלכן ברשתות החברתיות. זו סיבה נוספת בגינה חשוב מאוד שהקרואלרים והבוטים של מנועי החיפוש יסרקו את האתר שלכן, בין אם מדובר בחנות או באתר תדמית או תוכן.

וגם, קבלו עוד כמה יתרונות טכניים בבעלות על התוכן שלכן, אמנה אותם כאן בקצרה: 

  • הבעלות על הארכיון שלכן, כמה פעמים חיפשתן פוסטים מהעבר בפייסבוק? 
  • היכולת שלכן לעקוב אחר התנועה באתר שלכם גבוהה יותר מאשר הנתונים שהרשתות החברתיות מעניקות לכן. 
  • אתן יכולות “למכור” נדל”ן על המסך – למודעות של גוגל, למשל. לפעמים גם אפשר להרוויח מזה קצת דמי כיס.

 

יש לכן הערות? תובנות? שאלות? מוזמנות להגיב או לפנות אליי בפרטי. אשמח לשוחח על הנושא. 

Bidi Sh.
The Running Nomad

2022 © all rights reserved